..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » MENU

   » OGÓLNE

   » KOMNATA BG

   » KOMNATA MG

   » POLECANE

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Troy Denning - "Morze Piasków"

Autor: Troy Denning
Tytuł: „Morze Piasków”
Wydawca: ISA
Cena: 17 zł (w sklepie wydawnictwa)
Ocena: 3.5

Pewnego pięknego dnia, jak co dzień przeglądałem sobie różnorakie oferty na Allegro, szukając tanich książek. Traf chciał, że udało mi się znaleźć „Morze Piasków” Troya Denninga. Chwilę się zastanawiałem, ponieważ wiedziałem, iż należy ona do serii Forgotten Realms, ale skuszony ceną, ostatecznie machnąłem ręką i kupiłem. Poczekałem do ferii, kiedy miałem więcej wolnego czasu i zabrałem się za czytanie.

Jak to zwykle bywa w tego rodzaju dziełach, historia opowiedziana w tej książce jest prosta jak konstrukcja cepa. Cała akcja dzieje się na pustyni, a głównym wątkiem są przygody Ruhy, wypędzonej z plemienia czarownicy. Tak się jednak złożyło, że oczywiście tylko ona widzi, że w okolicy dzieje się źle. Otóż podstępni Zhentarimowie prowadzą działania, mające na celu ustanowienie szlaku handlowego na tych terenach, co wiąże się z podbojem wszystkich szczepów beduińskich. Ruha oczywiście nie będzie działać sama, bo oto z pomocą przybywa jej niejaki Lander, członek tajemniczego stowarzyszenia Harfiarzy, które działa w imię dobra w świecie Zapomnianych Krain. A ponieważ jest on wspaniałym człowiekiem, łatwo można się domyślić, że ich kontakty nie skończą się na wspólnych interesach.

Podstawową zaletą książki Denninga jest to, iż jest nieźle napisana. Dzięki temu, czytelnik spokojnie może na kilka godzin zapomnieć o bożym świecie i jeśli fabuła go nie znudzi, to będzie się naprawdę nieźle bawić w czasie lektury. Akcja szybko pędzi do przodu, mnogość wątków nie pozwala na chwilę odpoczynku. Wynika to także z tego, że tekst ten czyta się bardzo dobrze i przyjemnie. Wystarczy, że zapomnicie o tym jakiej jakości jest to książka i wczujecie się choć trochę w opisywaną historię, a będziecie mieć zapewnioną rozrywkę na jakiś brzydki i deszczowy wieczór.

Innym argumentem przemawiającym za przeczytaniem tej książki jest to, że w sumie całkiem nieźle przedstawia ona kulturę ludzi pustyni, ich wierzenia, przesądy, obyczaje i tradycję. Poznajemy dzięki temu całkiem ciekawy teren świata Forgotten Realms, który, jeśli tylko będziemy chcieli, może stać się dobrym miejscem, w którym rozgrywać się będzie przygoda RPG. Poza tym, ktoś kto lubi Zapomniane Krainy i się nimi interesuje, będzie zapewne zadowolony, że może się dowiedzieć czegoś nowego o nich.

Żeby nie było tak kolorowo, muszę oczywiście omówić jakieś wady. A tych jest całkiem sporo - nie będę jednak wszystkich wymieniać. Jedną z nich jest standardowość historii i jej przewidywalność. Jeśli ktoś, kto będzie czytać tę książkę, nie potraktuje jej jak zwykłe czytadło dla zabicia czasu, może być nieco zawiedziony liczną obecnością utartych schematów. Spowoduje to najprawdopodobniej nudę, a w konsekwencji być może odłożenie książki na półkę.

Następnym mankamentem, ściśle łączącym się z tym co napisałem przed chwilą, są postacie występujące w tej książce. Są to typowi bohaterowie, którzy niczym nas nie zaskoczą. W większości sytuacji doskonale wiemy co zaraz zrobią, lub też powiedzą. Jeśli liczycie tutaj na głębię i rozwiniętą psychikę, tudzież przeżycia postaci, to podejrzewam, że się srodze zawiedziecie.

Cóż mogę jeszcze napisać? „Morze Piasków” to standardowa, nie wybijająca się ponad poziom innych książek z Forgotten Realms, pozycja. Jeśli naprawdę nie macie co robić, lub czujecie głęboką potrzebę przeczytania czegoś niezbyt wspaniałego, to dzieło Troya Dennina zapewne przypadnie Wam do gustu. „Morze Piasków” to niezła, rzemieślnicza robota, po przeczytaniu której szybko o niej zapomnicie. Polecałbym jednak rozejrzenie się za jakąś inną i zdecydowanie lepszą lekturą.


Boromir.
komentarz[76] |

Komentarze do "Troy Denning - "Morze Piasków""Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


   Sonda
   W którą edycję Dungeons and Dragons grasz?
3.0
3.5
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   R. A. Salvato...
   Forgotten Rea...
   Szpony Larenil
   Leśna Zbroja
   Kamień z Nieba
   Troy Denning ...
   Mistyczny Woj...
   Aramil, cz. I...
   Download
   Na początek

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.016069 sek. pg: